A zománc: fémlemezre, mely lehet acéllemez, vörösrézlemez, arany, vagy ezüst, felhordott zománcot olvasztunk. A zománc színezett üveg, fémoxidokkal dúsítva. Ez így elég egyszerűen hangzik, de egy bonyolult és precíz odafigyelést, alázatot, kitartást igényelő iparművészeti technika.
Az elméleti és gyakorlati praktikák megismerése után. A tervek elkészítése az első! Majd megfelelően előkészíteni, zsírtalanítani kell a fémlemezt. Többfajta technikával történhet a megvalósítás. Az alkotóhét során elsőként a festő-, vagy iszapzománc alapjaival ismerkedünk meg. Lépésről-lépésre, kisebb ékszerek (medál, fülbevaló) és képek elkészítését végezzük el ezzel a technikával. A festékrétegeket folyamatosan visszük fel a lemezre és karcolók, ecsetek segítségével alakítjuk ki a megtervezett formavilágot. A zománcrétegeket egymásra hordva többszöri égetéssel nyerik el szépségüket. Arekeszzománc, valamint a sodronyzománcmár egy bonyolultabb technika, mivel a vonalvezetést egy vékonyra hengerelt, vagy két drót összetekerésével elért fémszál adja meg. A vonalhálót csipeszekkel, fogókkal lehet kialakítani. Ezeket a rekeszeket ékszerzománccal töltjük ki, majd kiégetjük. A finom csiszolás, polírozás után kirajzolódnak a rekeszvonalak.
Az alkotóhét során többfajta zománcművészeti technikát ismerhetsz meg és különféle felületeken próbálhatod ki tehetséged!
Tűzzománc táborunkban művésztanárunk, Maldrik Gábor https://www.instagram.com/maldrikgabor/ útmutatásait követve készíthetsz szebbnél szebb medálokat, fülbevalókat, zománcképeket